O mnie

Cześć, mam na imię Emiliana.

 

Ponad ćwierć wieku temu mama wybrała mi imię, które okazało się bardzo dobrze pasować do mojej przyszłości. Choć jest dość rzadkie, nosi je również islandzka wokalistka, Emiliana Torrini. Ale to nie od jej piosenek rozpoczęła się moja długa przygoda z Islandią, choć wszystko zawdzięczam właśnie muzyce. Lata temu ktoś zarekomendował mi zespół Sigur Rós, a ja początkowo byłam przekonana, że to zespół polski… Dopiero później oświecono mnie, że “ó” pojawia się również w języku z dalekiej Islandii, o której wówczas niewiele wiedziałam. Ale to zaczęło się zmieniać. Najpierw cała moja wiedza o Wyspie brała się z internetu, potem przez przewodniki i bardzo nieliczne publikacje. Z ciekawości i potrzeby poszerzenia mojej wiedzy weszłam w szeregi Studenckiego Klubu Islandzkiego działającego na UW. Już jako studentka stałam się prezeską Klubu i na lata związałam swoje życie z promocją kultury islandzkiej w Warszawie.

Wiosną 2017 roku po raz pierwszy pojechałam na Islandię. Stało się to po niemal 10 latach fascynacji tą Wyspą. Bałam się, że wszystkie wyobrażenia i fantazje islandzkie zderzą się z rzeczywistością i od tak dawna wyczekiwana podróż przyniesie mi zawód. Myliłam się. W tym samym roku wróciłam na Islandię jeszcze trzy razy. I wciąż mi mało, chcę wracać częściej i poznawać więcej.

Jestem historykiem sztuki i skandynawistką. Marzy mi się wydawanie książek o sztuce islandzkiej i skandynawskiej. Obecnie badam sztukę nordycką w ramach moich studiów doktoranckich na Uniwersytecie Gdańskim. Swoją wiedzą dzielę się w różnych publikacjach (kliknij w “Portfolio”) oraz na tej stronie.

Od listopada 2022 pracuję w Ambasadzie Islandii w Polsce na stanowisku Specjalista do spraw kultury, nauki i mediów społecznościowych.

Array

NAJWAŻNIEJSZE WYRÓŻNIENIA I OSIĄGNIĘCIA:

VIS NAUKOWY 2017/2018
wyróżnienie Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS i stypendium na rok akademicki 2017/2018

KULTURA W SIECI 2020
stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
na realizację projektu „Utulę Thule mówi o sztuce Północy” – szeregu działań w Internecie (YouTube, Facebook, Instagram, strona internetowa) na rzecz promocji sztuki nordyckiej w Polsce oraz zestawienie artystów skandynawskich z polskimi

NAGRODA W FINALE UG TALKS 2021
Zwycięstwo w 2. edycji UG Talks. Slam naukowy z wystąpieniem “Wulkany, białe noce i elfy. O kreowaniu tożsamości narodowej w islandzkim malarstwie I poł. XX w.”, 24/06/2021

GRANT OD NORDIC CULTURE POINT 2022
Grant w wysokości 7000 euro na realizację projektu “Elfy i trolle. Podcast o Północy” wraz z: Kingą Eysturland, Agnes Ársól Bikowską oraz Anną Prorok.

Działalność Utulę Thule wykracza również poza ten blog. Zajrzyj do zakładki WSPÓŁPRACA, aby dowiedzieć się, jak możemy wspólnie dokonać wspaniałych rzeczy!

5 odpowiedzi na “O mnie”

    1. Dzień dobry! Zachęcam zajrzeć do zakładki “Recenzje”. Znajdzie tam Pani wiele interesujących powieści współczesnych pisarzy islandczkich!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *