O mnie

Cześć, mam na imię Emiliana.

IMG_20170415_184346_594.jpg

Dwadzieścia pięć lat temu mama wybrała mi imię, które okazało się bardzo dobrze pasować do mojej przyszłości. Choć jest dość rzadkie, nosi je również islandzka wokalistka, Emiliana Torrini. Ale to nie od jej piosenek rozpoczęła się moja długa przygoda z Islandią, choć wszystko zawdzięczam właśnie muzyce. Lata temu ktoś zarekomendował mi zespół Sigur Rós, a ja początkowo byłam przekonana, że to zespół polski… Dopiero później oświecono mnie, że “ó” pojawia się również w języku z dalekiej Islandii, o której wówczas niewiele wiedziałam. Ale to zaczęło się zmieniać. Najpierw cała moja wiedza o Wyspie brała się z internetu, potem przez przewodniki i bardzo nieliczne publikacje. Z ciekawości i potrzeby poszerzenia mojej wiedzy weszłam w szeregi Studenckiego Klubu Islandzkiego działającego na UW. Już jako studentka stałam się prezeską Klubu i na lata związałam swoje życie z promocją kultury islandzkiej w Warszawie.

Wiosną 2017 roku po raz pierwszy pojechałam na Islandię. Stało się to po niemal 10 latach fascynacji tą Wyspą. Bałam się, że wszystkie wyobrażenia i fantazje islandzkie zderzą się z rzeczywistością i od tak dawna wyczekiwana podróż przyniesie mi zawód. Myliłam się. W tym samym roku wróciłam na Islandię jeszcze trzy razy. I wciąż mi mało, chcę wracać częściej i poznawać więcej.

Jestem historykiem sztuki i skandynawistką. Marzy mi się wydawanie książek o sztuce islandzkiej i skandynawskiej. Jak na razie całą swoją wiedzą na te tematy dzielę się tu.

Działalność Utulę Thule wykracza również poza ten blog. Zajrzyj do zakładki WSPÓŁPRACA, aby dowiedzieć się, jak możemy wspólnie dokonać wspaniałych rzeczy!

3 Replies to “O mnie”

    1. Dzień dobry! Zachęcam zajrzeć do zakładki “Recenzje”. Znajdzie tam Pani wiele interesujących powieści współczesnych pisarzy islandczkich!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *